Sultanahmet Camii 1609-1617 tarihleri arasında Sinan dan sonraki önemli mimarlar arasında sayılan Sedefkar Mehmet Ağa’ya 1. Ahmet tarafından yaptırılmıştır.

Yapımı bittikten sonra bir çok eleştiriye maruz kalan Sultanahmet, Osmanlı sınırları içindeki ilk ve tek 6 minareli camiidir. Eleştirilere maruz kalmasının sebebi ise  ilk olarak Mekke Camii ile aynı minare sayısına sahip olmasıdır. Bir diğer eleştiri sebebi ise Osmanlı’nın o dönemdeki gelirinin azalmasına rağmen bu camii için harcanan yüksek miktardaki para olmuştur. Bu eleştirilerin bir kısmını Sultan 1. Ahmet Mekke Camii’ne 7. Minareyi yaptırarak son vermiştir.

Sultanahmet Camii’nde 16 şerefe vardır ve bu şerefeler 1. Ahmet’in tahta geçen 16. Padişah olmasından dolayı bu şekilde düşünülmüştür. Sultanahmet Camii ilk yapıldığında  çok geniş bir alana sahipmiş ancak medrese, hünkar kasrı, imarethane, arasta, hamam gibi yapılardan oluşan külliyenin büyük bir kısmı günümüze kadar ulaşamamıştır. 28 yaşında vefat eden 1. Ahmet’in tek kubbeli mezarı ve Güneş saati Camii’nin bahçesinde bulunur. Avlusuna 3 kapıdan girilebilinen Sultanahmet Camii’nin ana kapısında demirden yapılmış bir kordon bulunuyor. Bu kordonun girişe yerleştirilerek “Allah’ın evine gelen padişah dahi olsa girerken eğilmek zorundadır” mesaji verilmek istenmiştir.

Sultanahmet  Camii  iç kısmı 4 sütün üzerine oturtulmuş, 43 metre yükseklikteki görkemli bir kubbe ile kapatılmıştır. Kubbenin çapı 23,5 metredir. Camiinin bu kısmında desenlerdeki baskın renk olan mavi, değişik dönemlerdeki tamiratlar sırasında kullanılmıştır.

Camii’nin duvarlarını İznik’ten ve Kütahya’dan gelen yaklaşık 22000 çini süslemektedir. Caminin ilgi çekmesinde büyük rolü olan çinilerin üzerine değişik çiçek türlerine ait motifler işlenmiştir. Yapının aydınlanmasını sağlayan 260 pencere sayesinde özellikle havanın açık olduğu günlerde çiniler oldukça güzel bir görünüm sergiliyor.

1924  yılında Ayasofya’nın müze olmasından sonra İstanbul’ un ana camisi haline gelmiştir.

Sultanahmet Cami’sini S1 / S3 turlarımızda görebilirsiniz.

  Rezervasyon Yapınız

  * Tur Adı * Tarih Seçin
  * Adı Soyadı
  * Otel Adı * Oda Numarası
  * Telefon Numaranız * Email
   

  * işaretli alanlar zorunludur!

  Bizimle İletişime Geçiniz

  • Tel :
   +90 (212) 458 58 00
  • Tel :
   +90 (212) 516 1514
  • Mail :
   info@butatour.com
  • Adres :
   Küçük Ayasofya Mah. Küçük Ayasofya Cad. No:33/1

   Fatih / İstanbul